Konferencja Porozmawiajmy o energii – ponad 120 uczestników i blisko 8 godzin wykładów i dyskusji

konferencja-porozmawiajmy-o-energii-czestochowa-maj-2017
O efektywności energetycznej rozmawiali 9 maja w Częstochowie przedsiębiorcy i samorządowcy, podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji Porozmawiajmy o energii. Spotkanie zorganizowała Pracownia Informatyki NUMERON we współpracy m.in. z Klastrem Energii Żywiecka Energia Przyszłości.

W konferencji uczestniczyło ponad 120 przedstawicieli firm związanych z energetyką oraz urzędów miast i gmin. Celem spotkania była prezentacja aktualnej i praktycznej wiedzy o stanie prawa oraz metodach zarządzania gospodarką energetyczną w biznesie i samorządzie terytorialnym, prezentacja doświadczeń ekspertów z różnych branż, oferujących rozwiązania proefektywnościowe a także wsparcie regionalnego biznesu, oferującego innowacyjne rozwiązania proefektywnościowe. Konferencja objęta została patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za liczne przybycie. Z satysfakcją obserwowaliśmy także Państwa zainteresowanie przedstawianymi przez prelegentów tematami – podsumowali spotkanie organizatorzy. Z opinii uzyskanych od Państwa wiemy, iż był to pożytecznie, dobrze zainwestowany czas. My natomiast zdobyliśmy nowe doświadczenia oraz poznaliśmy ciekawych ludzi.

Podczas konferencji prezentację: Nowoczesne platformy współpracy, przedstawił Koordynator Klastra Energii Żywiecka Energia Przyszłości, Piotr Budzisz. Klaster Żywiecki był przedstawiany jako jedno z pierwszych i największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Z ponad 40 uczestnikami i ponad 1000 km kw. obszaru działania to instytucja wyznaczająca standardy i kreująca rozwiązania do wykorzystania przez kolejne tego typu podmioty w przyszłości.

Po spotkaniu organizatorzy nie kryli zadowolenia. – W naszym odbiorze spotkanie było przede wszystkim owocne w wymiarze praktycznym i biznesowym. Zarówno NUMERON, jak i nasi Partnerzy biznesowi oraz instytucjonalni, mieli możliwość bezpośredniej prezentacji swoich ofert oraz osiągnięć. Mamy również poczucie, że Debata przyczyniła się do integracji i zacieśnienia naszych więzi z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym.

Podczas blisko 25 wystąpień przewijały się tematy ważne z punktu widzenia współczesnej energetyki. Prawo nakłada liczne obowiązki na energochłonne branże przemysłu, a z drugiej strony wspiera efektywnych konsumentów energii, subsydiując wydatki ponoszone na proefektywnościowe przedsięwzięcia. Efektywność energetyczna to tematyka istotna dla biznesu, jak również jednostek samorządu terytorialnego. Poważne wyzwania w obszarze kształtowania lokalnej gospodarki energetycznej postawiono również przed samorządami: gospodarka niskoemisyjna, efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej, bilansowanie obszarowe, czy wreszcie klastry energii – to tylko niektóre z poruszanych zagadnień.

Duże zainteresowanie wydarzeniem i jego tematyką oraz burzliwe dyskusje w trakcie konferencji i w kuluarach pokazały potrzebę organizacji tego typu spotkań. Kolejne edycje są już w planach.

Więcej zdjęć z konferencji w informacji na stronie organizatorów – Pracowni Informatyki NUMERON.

Fot. Pracownia Informatyki NUMERON