Ministerstwo Energii rozpoczyna konsultacje ustawy o rozwoju elektromobilności

samochód elektryczny

Celem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Energii jest pobudzenie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania innych paliw alternatywnych (gazu ziemnego w formie LNG i CNG) w sektorze transportowym w Polsce. Osiągnięte ma to zostać poprzez określenie ram prawnych dla rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i tankowania CNG/LNG. Uwagi można zgłaszać do końca maja 2017 r.

Przygotowany projektu ustawy wpisuje się w ciąg działań Ministerstwa nakierowanych na rozwój elektromobilności. Ich zasadniczym celem jest zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych na drogach, rozwój przemysłu elektromobilności oraz dostosowanie sieci energetycznych do zmian zachodzących na rynku motoryzacyjnym.

– Dziś przedstawiamy Państwu projekt, który jest efektem rocznych dyskusji i analiz, tego co dzieje się na świecie w zakresie elektromobilności. Ta ustawa będzie stanowić „konstytucję” dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w Polsce – mówił wiceminister energii Michał Kurtyka podczas spotkania z dziennikarzami. Projekt dokumentu został 27 kwietnia 2017 r. skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Po wejściu nowych przepisów:

  • zakup samochodu elektrycznego będzie tańszy (zostanie zwolniony z akcyzy);
  • przedsiębiorstwa uzyskają możliwość wyższego odpisu amortyzacyjnego;
  • kierowca samochodu elektrycznego będzie jeździł wygodniej (możliwość korzystania z buspasów) i taniej (bezpłatne parkowanie w centrach miast);
  • do 2020 roku powstanie sieć infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych (ponad 6 tysięcy punktów w 32 aglomeracjach);
  • samorządy będą chętniej wybierać autobusy elektryczne (szybsza i tańsza będzie budowa infrastruktury);
  • władze lokalne otrzymają realne narzędzie do walki o lepsze powietrze na swoim terenie (możliwość ustanawiania stref zeroemisyjnych).

Szersze zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie umożliwi ograniczenie uzależnienia transportu od paliw węglowodorowych pozwoli również na poprawę jakości powietrza w miastach.

Więcej informacji na temat możliwości składania uwag oraz projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Energii.

Żródło: Ministerstwo Energii